Музеи, галереи, выставки Міска ратуша(3-музеї) в Бережанах Тернопольской области 
Историко культурное наследие Украины
 
УКРАИНА:  Тернопольская областьБережаныМузеи, галереи, выставки

Міска ратуша(3-музеї)

Споруджено в 1811 році на місці дерев'яної. Будівля бу­ла виразником ранньокласичного стилю. Це двохповерхова прямокут­на будівля з двоярусною вежею та внутрішнім двором. Перший поверх займали крамниці, а на другому - приміщення гімназії, яка розташову­валась тут до 1914 (а, фактично, до 1920-тих) років.

Ось як писав про Бережанську ратушу відомий нам і всьому світові великий письменник – Богдан Лепкий:

Бережанський ратуш доволі великий, одноповерховий прямокутник. Надолині найвсілякіші крамниці, а на поверсі – гімназія.

Та ще має ратуш вежу, на яких три поверхи високу, з годинником, що досить точно видзвонює години, і з хоруговкою на шоломі. Вежа струнка й непогана собою, тільки виростає вона прямо з бляшаного даху без окремої підстави, і тому немило вражає око, що привикло до деякої логіки в архітектурі.

Усередині ратуша подвір'я. Невелике, але зате брудне. Ах, що там за бруд, того й описати годі!

А все ж таки і в тім подвір'ї крамниці та крамнички. Купці не нашої віри, меткі, проворні, крикливі. Як якого селянина дістануть у свої руки, то будь він сам начальник громади із Шибалина або Лапшина, а не вийде на світ божий, не добивши торгу.

Але в самій гімназії ніякого освітлення не було, бо Бережани не мали ще тоді ні газу, ні електрики. Світилося декілька нафтових ламп на деревляних, кривобедрих стовпах в Ринку та по кращих вулицях, але й вони часто-густо гасли, бо вітер їх здував. Та це нікого не дивувало й не сердило. Справжній бережанець знав кожний камінь, і кожну яму на вулиці, і кожну баюру, а чужинці в Бережанах по ночах не волочилися. Самі ж Бережани найкраще виглядають при місячному світлі. Мені донині чомусь-то здається, що місяць ніде так не світить, як у Бережанах, і що ні один водопад так не шумить, як могутня каскада води на бережанських лотоках, і що ніде так фіялки не пахнуть і солов'ї так не співають, як...

Е-ет!.. Лишім це, ходім до гімназії, бо спізнимося, а до гімназії, відома річ, спізнятись не вільно.

Гімназія, як я до неї прийшов і перед та по мені мала салі не по нинішніх приписах шкільної гігієни, а от так собі, щоби вмістилося сорок або й п'ятдесят хлопців. Тільки одна була більша. Нам тоді здавалося, що дуже велика, хоча трохи й занизька. Там відбувалися щонеділі в свята та перед Великоднем екзорти. Поверх двіста хлопців слухало їх, і в салі ставало так душно, що наймолодші не витримували й деякі мліли.

У тій салі влаштовувано також концерти, та про них згодом, як прийде на них черга.

У салях було так, як звичайно по школах. Покраяні ножиками лавки, катедри, одна-дві шафи й вішала на плащі. По стінах географічні карти й образи. Бідно, але чисто. Знати було дбайливе око доброго господаря її, директора. Здовж саль коридор, з вікнами на отсе пахуче подвір'я. Їх, мабуть, ніколи не відчиняли.

Коридор був не вузький і не широкий, такий, що чотирьох людей могло поруч себе пройти вигідно.

За часів Маркіяна Шашкевича сіни були вимощені цеглами, як по монастирях буває, пізніше вставлено дошки, мабуть, дубові.

Гімнастичної салі гімназія не мала, і вправи відбувалися вечорами (гімнастика була предметом над обов'язковим), по отсих коридорах. На кожнім закруті коптіла нафтова кухонна лампа, щоб знати було, куди повертатися, та щоби собі хто голови не розбив. Можна собі уявити, який луск по цілім ранку лунав, коли сорок хлопців або більше машерувало по цім коридорі, навмисне вибиваючи такт чобітьми або черевиками зі здоровенними золями. А копоти такі знімалися, як літом на гостинці.

Може, воно й смішно згадувати про такі дрібниці та ще в таких великих часах, як теперішні. Але спомини з гімназійних часів мають у нашій пам'яті своє окреме місце і свою власну міру. Не одну, куди важнішу подію, з пізніших часів, забуваємо, а не раз дрібонький спомин із хлоп'ячих літ вирине з моря минулого і стане такий ясний і свіжий перед нашими очима, немовби це вчора було. От так ті спомини з бережанських гімназійних часів із вісімдесятих років минулого століття виринають тепер переді мною. І як же їх багато! Професори, товариші, знайомі (а в такім малім місті, як Бережани, знають мало що не всі мешканці), наукові предмети, тисячі годин, пережитих у гімназії від першої до восьмої кляси, оповідання про те, що тут діялося колись, перед нами, – все воно гуде в голові, як бджоли в пасіці, і проситься під перо.


Адрес:
Дата создания: 08-11-2013   
Последнее изменение: 09-12-2013   
Количество просмотров страницы:10122
Автор:  Ленартович Р.Б.

 


Новые объекты
 
Популярные объекты
 
Похожие объекты
Вірменський костел. (Бережаны)

Бернардський монастир. (Бережаны)

Банк (Бережаны)

Вірменський костьол Св. Георгія 1764 р (Бережаны)

Міска ратуша(3-музеї) (Бережаны)

Дерев’яна Миколаївська церква кін. XVI-поч. XVII ст.; (Бережаны)

Церква Св. Трійці XVII-поч. ХХ ст. (Бережаны)

Замковий комплекс (1534-1554 рр., добудови XVII- пп. XVIII ст.) (Бережаны)

Язловецкий замок (Бучач)

Збаражский замок (Збараж)

  Памятник лётчику-космонавту Кизиму (Красный Лиман)

Вид города. (Первомайск)

Музей под открытым небом (Переяслав-Хмельницкий)

Память жертвам голодомора в Украине (Славянск)

Екатерининская церковь (Чернигов)

Гостиница Доминик (Донецк)

Церковь «Всех скорбящих радость» (Святогорск)

Дом культуры железнодорожников (Славянск)

Храм Серафима Саровского (Славянск)

Мечеть Кебир-Джами (Симферополь)

  Музей истории донецкой милиции (Донецк)

Хустский замок (Хуст)

Полтавский художественный музей (Полтава)

Сумской областной художественный музей им. Н. Онацкого (Сумы)

Донецкий областной художественный музей (Донецк)

Донецкий краеведческий музей (Донецк)

Измаильский исторический музей А.В.Суворова (Измаил)

Краматорский художественный музей (Краматорск)

Артемовский краеведческий музей (Артемовск)

Музей Марины и Анастасии Цветаевых (Феодосия)

Комментариев пока нет. Вы можете быть первым!

Для того, чтобы оставлять комментарии необходимо войти под своим именем или зарегистрироваться